Cievna chirurgia

V našom regióne sme boli priekopníkmi v laserových operáciách kŕčových žíl vedených pod kontrolou ultrazvukom. V súčasnosti vynikáme celou škálou miniinvazívnych zákrokov v lokálnej anestézii a odstraňovaním metličiek najmodernejšiou metódou. Naša cievna ambulancia sa špecializuje na vyšetrenia pred zákrokmi na kŕčových žilách a pred odstránením menších rozšírených žiliek, tzv. metličiek. Pred každým zákrokom, či už estetickým alebo zo zdravotnej indikácie, je potrebné komplexné cievne vyšetrenie každej zložky cievneho systému.

Vyšetrujeme hĺbkový aj povrchový žilový a tepnový systém a následne určíme liečebný postup, pričom zdravotné hľadisko má vždy prednosť pred estetickým. Všetky typy operácií kŕčových žíl, ktoré v Medicentre vykonávame spadajú pod zákroky jednodňovej chirurgie, vrátane operácie varixov klasickou metódou. Uprednostňujeme miniinvazívne zákroky v lokálnej anestézii,  ktoré sú bezpečnejšie, majú lepšie dlhodobé výsledky a nevyžadujú po zákroku práceneschopnosť. Operácie varixov robíme vďaka technickému vybaveniu v miestnom znecitlivení. Okrem laserových zákrokov vykonávame v rovnakej miere aj rádiofrekvenčnú abláciu.

Zoznam zákrokov

Ponúkame precízne ošetrenie modernou technikou

Cievna chirurgia

O zákroku

Miniinvazívne operácie kmeňových kŕčových žíl

Nové techniky fungujú na princípe zavedenie laserového vlákna/rádiofrekvenčného katétera do chorého úseku žily cez kožný vpich pod kontrolou ultrazvuku. Katéter sa do kŕčovej žily zavedie v mieste kde končí chorý úsek (najčastejšie pod kolenom). Cez niekoľko vpichov sa podá studený anestetický roztok do okolia kŕčovej žily, čo okrem znecitlivenia zlepší kontakt žily s katétrom a chráni okolité tkanivo pred vysokou teplotou. Pomocou generátora sa cez katéter odovzdá tepelná energia do žily, ktorú zataví.

Princíp operácie laserom a rádiofrekvenčným katétrom je rovnaký. Rozdiel je v type generátora, v hrúbke a flexibilite katétra a v dĺžke jeho pracovnej časti. Výber správneho katétra je dôležitý, ak potrebujeme ošetriť len krátky úsek kŕčovej žily, alebo ak je veľmi kľukatý jej priebeh.

Cievny chirurg

MUDr. Štefan Munka

Cena zákroku

Zákrok čiastočne prepláca zdravotná poisťovňa. Dopláca sa:

od500

Detaily zákroku

Priebeh operácie

Energiu potrebnú k zataveniu žily pri operácii laserom vypočítame a manuálne nastavíme. Ak má žila hrubú stenu, vieme ju bezpečne ošetriť zvýšením výkonu. Ak je naopak končatina štíhla a žila je tenká a povrchovo uložená,  je výhodnejší rádiofrekvenčný katéter, ktorý sníma aktuálnu teplotu v žile a podľa potreby redukuje výkon generátora. Výsledkom tepelného zatavenia je zjazvenie kŕčovej žily, následkom čoho sa tok krvi presmeruje do zdravých hĺbkových žíl. Operácie laserovým vláknom a rádiofrekvenčným katétrom sú dnes rovnocenné a na základe vyšetrenia pacienta vieme vybrať pre neho tú vhodnejšiu.   

V druhej časti operácie odstraňujeme cez vpichy technikou miniflebektómie rozšírené vinuté podkožné žily (nekmeňové), ktoré sa nachádzajú hlavne na predkolení alebo niekedy aj na stehne.

Pooperačný režim

Pred operáciou sa podáva premedikácia, preto je potrebné aby ste mali zabezpečený odvoz z kliniky.

Po miniinvazívnej operácii pacient hneď chodí a niekoľko minút po zákroku odchádza domov, nevyžaduje sledovanie na oddelení, ani domáce liečenie. Návrat do práce je možný už na druhý, alebo tretí pooperačný deň, nie je potrebná práceneschopnosť. Po týždni je možný aj šport. Mierna bolesť, pocit ťahania pozdĺž stehna, modriny, pocity tŕpnutia ustúpia do jedného mesiaca po zákroku.

Cievna chirurgia

O zákroku

Miniinvazívna operácia nekmeňových kŕčových žíl

V určitých prípadoch, keď je hlavný kmeň žily ešte funkčný, alebo už bol v minulosti ošetrený, tak miniflebektómiu vykonávame aj ako samostatný operačný výkon. Ak ide o hrubé kŕčové žily predstavujúce zdravotný problém, výkon hradí zdravotná poisťovňa. Ak sú žily menšie a predstavujú len kozmetický problém, potom si výkon pacient/pacientka plne hradí.

Cievny chirurg

MUDr. Štefan Munka

Cena zákroku

Zákrok prepláca zdravotná poisťovňa. V prípade iba kozmetickej indikácie hradí pacient /pacientka

od400 €

Detaily zákroku

Priebeh operácie

Nekmeňové podkožné žily, ktoré sa nachádzajú hlavne na predkolení alebo niekedy aj na stehne odstraňujeme extirpáciou cez drobné vpichy. Zákrok robíme v lokálnej anestézii.

Pozákrokový režim

Pred operáciou sa podáva premedikácia, preto je potrebné aby ste mali zabezpečený odvoz z kliniky. Po miniinvazívnej operácii pacient hneď chodí a niekoľko minút po zákroku odchádza domov, nevyžaduje sledovanie na oddelení, ani domáce liečenie. Návrat do práce je možný už na druhý, alebo tretí pooperačný deň, nie je potrebná práceneschopnosť. Po týždni je možný aj šport.

Cievna chirurgia

O zákroku

Operácia varixov klasickou metódou

Klasická operácia krčových žíl sa vykonáva v celkovej anestézii, v jednodňovej chirurgii. Spočíva v chirurgickom odstránení poškodenej žily. Vyžaduje monitorovanie pacienta 12 až 24 hodín po výkone. Operácia vyžaduje aj domáce liečenie pacienta. Pacient má možnosť si vybrať túto operáciu, ale je poučený o možnostiach šetrnejšieho a bezpečnejšieho výkonu. Klasická operácia predstavuje len  3 % z celkového počtu zákrokov na kŕčových žílách, ktoré v Medicentre vykonávame. Je plne hradená zdravotnou poisťovňou.

Cievny chirurg

MUDr. Štefan Munka

Cena zákroku

Zákrok prepláca zdravotná poisťovňa.

Detaily zákroku

Priebeh operácie

V deň operácie sa ráno nalačno dostavíte do Medicentra aj s kompletnou zdravotnou dokumentáciou a predoperačnými výsledkami. Ohlásite sa na recepcii, kde vybavíte formality. Presuniete sa do lôžkovej časti, aby ste sa na izbe pripravili na operáciu (prezlečenie, oholenie operačného poľa).  Personál vás prevezie na vašom lôžku z izby do coperačného traktu. Po uspatí sa vykoná zákrok, ktorý trvá jednu hodinu. O priebehu operácie informuje lekár, ktorý vás príde skontrolovať na izbu.

Pooperačný režim

Do domácej rekonvalescencie vás prepustíme do 12 alebo 24 hodín. Odporúčame, aby ste mali zabezpečený odvoz z kliniky. Pooperačný režim spočíva v nosení kompresívnej pančuchy alebo používania elastickej bandáže v priebehu prvého týždňa, a to nepretržite deň aj noc. Sprchovanie končatiny je možné 3.- 4. pooperačný deň. Stehy vám vyberieme na 7.-10. deň, no obmedzovať chôdzu budete musieť až 2 týždne (odporúčame len kratšie vzdialenosti).  Pohyb bez obmedzenia je možný po 3 týždňoch od zákroku a šport po mesiaci.

Cievna chirurgia

O zákroku

CLaCS

Metličky sú prvým prejavom chronického žilového ochorenia. Metóda CLaCS je prelomovou v oblasti estetickej flebológie , ktorá sa zaoberá problémami povrchového žilového systému na rozhraní dermatológie a chirurgie. Metóda CLaCS, kombinuje aplikáciu laseru špeciálnej vlnovej dĺžky s aplikáciou sklerotizačného roztoku pri intenzívnom chladení povrchu kože. Metóda CLaCS nerieši len viditeľné kožné žilky – metličky, ale aj prívodnú – vyživovaciu žilu, ktorá je často neviditeľná, ale je možné ju zobraziť infrakamerou. K zobrazeniu vyživovacej žily využívame najmodernejšiu infrakameru VeinViewer Vision2, ktorá najprv sníma odrazené infračervené svetlo, a potom premieta takto získaný obraz žily na povrch kože. Zákrok má najvyšší bezpečnostný profil a najtrvalejší výsledok. Podrobnosti o metóde CLaCS sa môžete dočítať aj v tomto článku, ktorý sme vytvorili pre Estheticon.sk.

Cievny chirurg

MUDr. Štefan Munka

Cena zákroku

Cena ošetrenia závisí od rozsahu. Plocha prekryteľná dvoma dlaňami stojí približne

od350 €

Detaily zákroku

Priebeh CLaCS

Pred zákrokom CLaCS je potrebné komplexné cievne vyšetrenie. K zákroku pristupujeme len vtedy, ak sú odstránené väčšie žily spôsobujúce zdravotný problém. Pacient /pacientka informuje lekára o liekoch, ktoré užíva a o prípadných alergiách. Na pokožku sa 24 hodín pred zákrokom už nemajú aplikovať žiadne krémy/telové mlieka. Pred zákrokom sa vyhotoví fotodokumentácia. CLaCS je ambulantný zákrok pri ktorom anestéziu zabezpečuje intenzívne chladenie povrchu kože. Používa sa infrakamera, ktorá identifikuje prívodnú žilu vyživujúcu metličky. Aplikujú sa impulzy laserom špeciálnej vlnovej dĺžky, pričom sa povrch kože chladí. Potom sa injekčne z viacerých vpichov aplikuje sklerotizačný roztok do vyživovacej žily a jej vetiev , a to pri sústavnom chladení povrchu kože. Trvanie zákroku závisí od rozsahu a plochy ošetrenia, zvyčajne to je jedna hodina. Po zákroku môže klientka/klient hneď chodiť bez akýchkoľvek obmedzení. Môže používať preventívne kompresívne pančuchy na 1-2 dni, ale nie je to podmienkou.

Pozákrokový režim

Po ošetrení je možná slnečná expozícia už nasledujúci deň, rovnako aj cvičenie.  Vstrebávanie sklerotizovaných žíl trvá zvyčajne 2-3 mesiace. Potom nasleduje kontrala a ďalšie ošetrenie. Prvé dni po zákroku sa môžu objaviť modriny ale do týždňa ustupujú.

Kontaktuje nás

Máte záujem o konzultáciu?

Ako súkromné zdravotnícke zariadenie poskytujeme kvalitné služby už od roku 1997. Boli sme prví na Slovensku v oblasti laserovej medicíny. Začínali sme ako centrum plastickej chirurgie, ale od roku 2011 sme našu činnosť rozšírili o jednodňovú chirurgiu a od roku 2017 o cievnu chirurgiu.

Zavolaj nám 045 20 20 888
Navštív nás M. M. Hodžu 10, 960 01 Zvolen

Skúsenosti od roku 1997

Ako súkromné zdravotnícke zariadenie sme boli priekopníkmi laserovej medicíny na Slovensku. Postupne sme priberali ďalšie oblasti služieb.

Všetko na jednom mieste

Na jednom mieste nájdete služby v oblasti estetických zákrokov a jednodňovej chirurgie v oblasti ortopédie, cievnej a všeobecnej chirurgie.

Osobný prístup

Pooperačná starostlivosť u nás zaručuje komfort a súkromie. Každá izba je pripojená na internet a má vlastný televízor a klimatizáciu.

Faq

Často kladené otázky

Koľko stojí konzultácia?

Cena komplexného cievneho vyšetrenia pre samoplatcov, samoplatkyne je 50 €. Vyšetrenie pred operáciou varixov preplatí zdravotná poisťovňa. Na druhej strane, CLaCS je estetický zákrok, ktorým sa odstraňujú metličky (rozšírené žilky). Keďže ide o výkon v oblasti krásy a nie zdravia, zdravotné poisťovne nepreplácajú vyšetrenie, ktoré je pred CLaCS nevyhnutné. Klientky si ho hradia samé v plnej výške.

Ako dlho musím nosiť špeciálne pančušky?

Po estetickom zákroku CLaCS, ani po miniinvazívnych operáciách varixov nie sú kompresívne pančušky podmienkou. Po operácii varixov je nevyhnutné nepretržité nosenie kompresívnych pančúch prvý týždeň po zákroku.

Kedy sa naplno vrátim do bežného života po zákroku na kŕčových žilách?

Po zákroku CLaCS je možné úplne bežné fungovanie nasledujúci deň, po miniinvazívnych zákrokoch na kŕčových žilách je možný návrat do práce po 3 dňoch, návrat k športu po týždni. Operácia varixov klasickou metódou je invazívnejší zákrok, a preto je potrebná aj dlhšia rekonvalescensia vo forme mesačnej práceneschopnosti.

Vrátia sa mi metličky po zákroku CLaCS?

Metličky by sa po zákroku CLaCS na tom istom mieste nemali vrátiť.

Zmiznú mi metličky hneď po zákroku?

Vstrebávanie sklerotizovaných žíl trvá 2 – 3 mesiace. Výsledky budú viditeľné až po tomto období.

Môžem sa po zákroku opaľovať?

Vystaviť sa slnku môžete už nasledujúci deň po kozmetickom ošetrení. Vlnová dĺžka laseru používaného pri technike CLaCS sa nevstrebáva v pigmentových bunkách kože, len vo farbive červených krviniek.

Nemôžem dostať alergickú reakciu na sklerotizáciu?

Nie – sklerotizačný roztok je prírodná látka, ktorá pôsobí fyzikálne, svojou hustotou. Nevyvoláva ani chemickú, ani alergickú reakciu, ani po opakovanom podaní, ani po opakovaných zákrokoch.

Kedy mi ustúpia modriny?

Modriny sa vstrebajú do týždňa po zákroku.

faq-image

Cenník cievnych zákrokov

Komplexné cievne vyšetrenie

 • Pre samoplatcov, samoplatkyne
  50 €

Kozmetické laserové zákroky na metličkách a krčových žilách

 • Cena za jeden impulz
  3,50 €

Mikroskleroterapia kŕčových žíl pod LED kontrolou

 • 110 €

Makroskleroterapia kŕčových žíl penou pod USG kontrolou

 • 130 €

Ďalšia sklerotizácia pri kontrole

 • Cena závisí od rozsahu
  60 – 90 €

Ambulatná miniflebektómia

 • Cena za jednu končatinu
  400 €
 • Cena za obe končatiny
  600 €

Ošetrenie krčových žíl endovenóznym laserom – EVLA

 • Cena za jednu končatinu
  500 €
 • Cena za obe dolné končatiny
  600 €

Ošetrenie krčových žíl rádiofrekvenčnou abláciou – RFA

 • Cena za jednu končatinu
  500 €
 • Cena za obe dolné končatiny
  600 €

Kombinovaný zákrok EVLA alebo RFA s miniflebektómiou

 • Cena za jednu končatinu
  900 €
 • Cena za obe dolné končatiny
  1200 €