Laparoskopická operácia žlčníka

Laparoskopická cholecystektómia je minimálne invazívny chirurgický zákrok používaný na odstránenie chorého žlčníka. Od začiatku 90. rokov minulého storočia táto technika vo veľkej miere nahradila otvorenú techniku cholecystektómie. Laparoskopická operácia žlčníka sa vykonáva vložením malej videokamery a špeciálnych chirurgických nástrojov cez štyri malé rezy.

Laparoskopická cholecystektómia

O zákroku

Laparoskopia žlčníka

Pri laparoskopickej operácii žlčníka sa do brucha zavedie neškodný plyn, ktorý ho nafúkne, aby chirurg získal viac priestoru a dobrú viditeľnosť na prácu v brušnej dutine. Potom sa laparoskop zavedie cez malý rez nad pupkom. Kamera na laparoskope prenáša obraz z brucha na obrazovku. Toto zobrazenie vedie chirurga pri používaní chirurgických nástrojov. Chirurg si najprv sprístupní žlčník, umiestni trvalé svorky pre bezpečné oddelenie žlčníka. Žlčník so svojím obsahom oddelí od pečene a celý vytiahne cez otvor nad pupkom . Na konci procedúry sa plyn z brucha vyfúkne. Malé rezy sú uzavreté stehmi.

Chirurg

MUDr. Matej Štiasny, MPH

Zákrok prepláca zdravotná poisťovňa.

Detaily zákroku

Priebeh operácie

Pred operáciou je nutná osobná konzultácia, aby vám lekár vysvetlil, čo je vhodné na základe osobnej anamnézy. Týždeň pred operáciou musíte vysadiť lieky regulujúce zrážanlivosť krvi (Anopyrin, Warfarin, Ticlid, Plavix, Pradaxa, Trombex, Eliquis, Zylt). Náhradu liečby musíte konzultovať so svojím internistom alebo so svojím všeobecným lekárom. V deň operácie sa ráno dostavíte do Medicentra aj s kompletnou zdravotnou dokumentáciou a predoperačnými výsledkami. Ohlásite sa na recepcii, kde vybavíte formality. Presuniete sa do lôžkovej časti, aby ste sa na izbe pripravili na operáciu (prezlečenie, oholenie operačného poľa). Personál vás prevezie na vašom lôžku z izby do chirurgickej časti. Po uspatí anesteziologickým tímom, nastupuje chirurgický tím k samotnému zákroku. Dokončenie postupu zvyčajne trvá menej ako jednu hodinu. O priebehu operácie informuje lekár, ktorý vás príde skontrolovať na izbu.

Pooperačný režim

Do domácej rekonvalescencie vás prepustíme nasledujúci deň napoludnie. Odporúčame, aby ste mali zabezpečený odvoz z kliniky, pretože po zákroku nebudete môcť sami šoférovať. Pooperačný režim spočíva vo fyzickom šetrení a v špeciálnej žlčníkovej diéte počas jedného mesiaca po operácii. Nevyhnutná práceneschopnosť trvá 14 dní. Dovolené sú krátke pomalé prechádzky. Do dvoch týždňov od operácie absolvujete kontrolu a vybratie štichov. Ďalšia kontrola bežne nie je potrebná. Postupne by ste sa mali vrátiť k bežným aktivitám a jesť normálnu stravu. Niektorí ľudia majú po operácii problémy s nadúvaním a hnačkou, čo sa zlepší v priebehu niekoľkých týždňov. Je potrebné sledovať, ktoré potraviny alebo nápoje spúšťajú tieto príznaky.

Kontaktuje nás

Máte záujem o konzultáciu?

Ako súkromné zdravotnícke zariadenie poskytujeme kvalitné služby už od roku 1997. Boli sme prví na Slovensku v oblasti laserovej medicíny. Začínali sme ako centrum plastickej chirurgie, ale od roku 2011 sme našu činnosť rozšírili o jednodňovú chirurgiu a od roku 2017 o cievnu chirurgiu.

Zavolaj nám 045 20 20 888
Navštív nás M. M. Hodžu 10, 960 01 Zvolen

Skúsenosti od roku 1997

Ako súkromné zdravotnícke zariadenie sme boli priekopníkmi laserovej medicíny na Slovensku. Postupne sme priberali ďalšie oblasti služieb.

Všetko na jednom mieste

Na jednom mieste nájdete služby v oblasti estetických zákrokov a jednodňovej chirurgie v oblasti ortopédie, cievnej a všeobecnej chirurgie.

Osobný prístup

Pooperačná starostlivosť u nás zaručuje komfort a súkromie. Každá izba je pripojená na internet a má vlastný televízor a klimatizáciu.

Faq

Často kladené otázky

Koľko stojí konzultácia?

Konzultácia s chirurgom je nevyhnutná pred laparoskopickou operáciou žlčníka, aby lekár posúdil osobnú anamnézu pacienta, pacientky. Poplatok za konzultáciu je 25 €. Sumu za konzultáciu vraciame pacientom a pacientkám, ktorí u nás operáciu aj absolvujú.

Odložíte mi žlčníkové kamene?

Žlčníkové kamene po operácii pacientom, pacientkám nedávame. Biologický materiál musíme bezpečne zlikvidovať, vrátane žlčníkových kameňov.

Vyberá sa celý žlčník alebo len časť?

Pri laparoskopickej operácii žlčníka sa celý žlčník oddelí od žlčovodu a od pečeňe a v celku sa vytiahne cez rez nad pupkom.

Kedy sa vrátim do bežného života?

Zotavovanie po laparoskopii žlčníka trvá približne mesiac. Počas tohto obdobia sa odporúča dodržiavať žlčníkovú diétu a fyzicky sa šetriť. Po 14 dňoch je zvyčajne možné vrátiť sa k sedavej práci.

faq-image