Čo je kŕčová žila a ako ju liečime?

Kŕčové žily sú chorobne zmenené žily, ktoré stratili svoju pružnosť, rozšírili sa a nedokážu sa vyprázdniť. Majú nefunkčné chlopne, ktoré púšťajú krv v opačnom smere.

Čo je kŕčová žila a ako ju liečime?

Dôsledkom je zvýšenie tlaku v žilovom systéme, čo pacient vníma ako bolesť, pocit únavy a vedie to k opuchu končatiny.

Ak sa kŕčové žily neliečia, zapaľujú sa, postupne menia pigmentáciu kože a po rokoch môžu vzniknúť vredy predkolenia.  Najčastejšie býva postihnutá veľká skrytá žila, ktorá prebieha od vnútorného členka po slabinu. Menej často je poškodená malá skrytá žila, ktorá od vonkajšieho členka prebieha na lýtko a vlieva sa do hĺbkovej žily pod kolenom. Obe žily patria k povrchovým žilám a nazývame ich kmeňovými žilami, ostatné povrchové žily sú nekmeňové žily.

Miniinvazívna operácia kmeňových kŕčových žíl

Miniinvazívna operácia kmeňových aj nekmeňových kŕčových žíl je bezpečnejšiou, šetrnejšiou a efektívnejšiou alternatívou klasickej operácie.

V posledných dvoch desaťročiach sa rozšírili miniinvazívne operačné techniky založené na tepelnom zatavení kmeňových kŕčových žíl pomocou katétra z vnútra žily. Sú to laserové a rádiofrekvenčné operácie, ktoré postupne nahradili klasickú operáciu krčových žíl.

Štúdie dokázali, že návratnosť krčových žíl aj počet komplikácií je vyšší po klasickej operácii vykonávanej v celkovej narkóze. Liečbou prvej voľby sa preto stala miniinvazívna vnútrožilová operácia v miestnom znecitlivení.

Pre miniinvazívnu operáciu varixov rádiofrekvenčným katétrom využívame v Medicentre ClosureFast procedúru od firmy Medtronic.

Riziká a možné komplikácie miniinvazívnej operácie

 V porovnaní s klasickou operáciou je pri miniinvazívnej operácii varixov výskyt trombózy a pľúcnej embólie extrémne nízky. Preto nie je potrebné po zákroku opakované podávanie injekcií na riedenie krvi (len rizikovým skupinám pacientov s obezitou, užívajúcim hormonálnu liečbu, s prekonanou hĺbkovou žilovou trombózou, s anamnézou onkologického ochorenia alebo zápalového ochorenia čriev, s reumatoidným zápalom kĺbov, s vrodeným sklon k vzniku krvných zrazenín a pacientom so zhoršenou mobilitou).  

 U 5-7% pacientov sa môže po operácii povrchová žila zapáliť, alebo môže vzniknúť dočasná pigmentácia kože. V 2% môže na predkolení vzniknúť dočasná porucha citlivosti kože. Uvedené komplikácie spontánne ustupujú do 3 - 6 mesiacov. Popálenie kože je veľmi zriedkavé, menej ako 0,1%. Mierna bolesť, pocit ťahania pozdĺž stehna, modriny, pocity tŕpnutia ustúpia do jedného mesiaca po zákroku. 

Pre miniinvazívne operácie varixov laserovým vláknom využívame v Medicentre rôzne radiálne laserové optické vlákna od firmy Biolitec.

Najnovšie články